COVID-19 | Service opdatering.

Åbningstider - opdateret den 29.10.20

Read the English text here.

Hos Swapfiets følger vi alle myndighedernes anbefalinger. Som alle andre tager vi vores forbehold for at beskytte vores medlemmer, samarbejdspartnere og medarbejdere mod smitte. Derfor anbefaler vi, at man altid bestiller tid til service eller afhentning af sin Swapfiets i vores butikker. Du bedes venligst ankomme til tiden, så vi undgår, vi er samlet for mange på én gang i butikken samt øget ventetid.

Du bedes venligst bestille tid i vores Swapfiets app. I vores Swapfiets app kan du også se eventuelle ændringer i vores åbningstider for alle butikker. Som nyt Swapfiets-medlem bedes du bestille tid til afhentning af din cykel med det samme, når du tilmelder dig enten via vores hjemmeside eller app.

I forlængelse af de nye corona-retningslinjer vil alle medarbejdere bære mundbind i butikken, og når de kører ud til vores medlemmer. Derudover rengøres cyklerne ekstra grundigt.

Hvis man har yderligere spørgsmål, så kan vi kontaktes via vores Swapfiets app, e-mail (info@swapfiets.dk) eller på telefon +45 78 79 31 58.

Vi vil holde jer opdateret for eventuelle ændringer på denne side.

_________________________________________________________________________

Åbningstider - opdateret den 22.06.20

Read the English text here.

Swapfiets følger alle myndighedernes retningslinjer og med de gældende restriktioner åbner vi nogle af vores butikker fra den 20 april 2020.

Fra i dag åbner nedenstående butikker, hvor vi tilbyder den service, som er en del af abonnementet. Har du brug for service, bedes du venligst booke en aftale via vores Swapfiets app, hjemmeside eller ringe til vores kundeservice på +45 78793158.

Åbningstider: 

København: 

Nørregade butik: Mandag - fredag 12:00-18:00.

Frederiksberg butik (Nordre Fasanvej 15, 2000 Frederiksberg): 

Åben: Mandag - fredag fra kl.  12:00-17:00

Lukket: Lørdag & søndag

 

Odense:

Åben: Mandag - Fredag fra kl. 13:00-17:00

Lukket: Lørdag & søndag

 

Aarhus:

Åben: Mandag - Fredag fra kl. 11:00-15:00 

Lukket: Lørdag & søndag

 

Aalborg:

Åben: Tirsdag - fredag fra kl. 13:00-17:00

Lukket: Mandag, lørdag & søndag

Ved at følge myndighedernes retningslinjer betyder det, at vi tager ekstra hygiejneforanstaltninger for at sikre alles sundhed og sikkerhed. Du bedes venligst booke en aftale før du kommer forbi en af vores butikker via vores Swapfiets app, hjemmeside eller ringe til vores kundeservice på +45 78793158. Venligst overhold din aftale!

 

Vi servicerer også kunder uden aftale i butikken, men kunder med en aftale vil være først i rækken til at få den service, som de har bestilt. Vi tillader kun to kunder i butikken ad gangen. Hvis der allerede er to kunder i butikken, bedes de resterende kunder vente uden for butikken med en afstand på to meter til hinanden ind til, at man bliver kaldt ind i butikken.

 

Hvis du ikke ønsker, at komme forbi en af vores butikker tilbyder vi fortsat cykler og service lige til døren.

Da situationen omkring coronavirus/COVID-19 hele tiden udvikler sig, vil denne side blive opdateret løbende.

___________________________________________________________________

Åbningstider - opdateret den 25.03.20 kl. 12.26

Read the English text here.

København: Levering fra bil i tidsrummet 08-22 mandag-fredag og 08-18 lørdag-søndag. Butik lukket.

Odense: Levering fra bil i tidsrummet 16-20 mandag-fredag og 10-14 lørdag-søndag. Butik lukket.

Aarhus: Levering fra bil i tidsrummet 16-21 mandag-fredag og 11-15 lørdag-søndag. Butik lukket.

Aalborg: Vi leverer stadig cykler. Kontakt kundeservice på: 78 79 31 58

Swapfiets følger alle myndighedernes anbefalinger og har lukket butikkerne - men selv med de gældende restriktioner kan vi fortsat tilbyde cykler og service lige til døren.

Det betyder, at vi fortsat leverer, reparerer eller ombytter cykler. I tilfælde af at du gerne vil aflevere din cykel, bedes du kontakte vores kundeservice på info@swapfiets.dk eller +45 78 79 31 58. Vi har instrueret alle medarbejdere i at holde en sikker afstand på minimum 2 meter til vores kunder på alle tider ved levering, reparationer eller ombytte af cykler. Vores medarbejdere bærer også beskyttelseshandsker, når de kører ud til kunder, og derudover rengøres cyklerne ekstra grundigt – også på sædet og styret. Vi har midlertidigt indført kontaktfri reparationer med øjeblikkelig effekt for at beskytte både vores medarbejdere og kunder. For at undgå direkte kontakt vil du mundtligt skulle godkende din kvittering for cyklen. Vi gør vores bedste for at vores kunder får den bedste service, men vi vil dog bede alle have forståelse for, at den nuværende situation til tider kan betyde længere ventetid end normalt. Pas på hinanden!

___________________________________________________________________

Opdateret den 17.03.20 kl. 17.00

Vi befinder os lige nu i en situation, hvor alle er berørt af de tiltag myndighederne har sat i værk for at håndtere coronavirus/COVID19 i Danmark.

Hos Swapfiets følger vi myndighedernes anbefalinger, og vi har fokus på at bidrage til, at vi kommer godt igennem situationen sammen. Som alle andre tager vi vores forbehold for at beskytte vores kunder, samarbejdspartnere og medarbejdere mod smitte. Vores tiltag er baseret på den nuværende viden. Da situationen omkring coronavirus/COVID-19 hele tiden udvikler sig, opdateres dette løbende.

Vi gør vores bedste for at hjælpe vores kunder i tider som disse, og det er alt altafgørende for os fortsat at kunne levere den bedste service for vores kunder. Dog vil vores service være tilpasset myndighedernes anbefalinger.

Sundhed og sikkerhed

Ved at følge myndighedernes retningslinjer betyder det, at vi tager ekstra hygiejneforanstaltninger for at sikre alles sundhed og sikkerhed herunder:

• Vi undgår fysisk kontakt når vi fikser eller ombytter cykler.

• Vores cykler (især sadel samt styr) bliver rengjort jævnligt.

• Ekstra rengøring i vores butikker.

• Vi tilbyder ikke længere kaffe, te eller vand.

• Medarbejdere med corona-symptomer bliver bedt om at blive hjemme. Du bedes venligst ikke gøre brug af vores service, hvis du oplever corona-symptomer.

Swapfiets holder fortsat åbent og tilbyder den bedst mulige service

Myndighederne har begrænset brugen af den kollektive trafik, og hvis du skal på en kort tur, så anbefales det at gå eller cykle, så du på den måde undgår tæt kontakt under transporten, og du giver andre rejsende – som ikke har samme mulighed – bedre plads i den offentlig transport.

Hvis din Swapfiets har brug for service, kan du stadig ringe til os eller bruge Swapfiets app’en, så vi kan aftale, hvordan vi på bedste vis kan hjælpe dig.

Der vil forekomme ændringer for vores åbningstider i de fire butikker. Information om nye åbningstider og kundeservice i de forskellige byer vil blive opdateret her.

Du er altid velkommen til at kontakte os.

Vi gør alt, hvad vi kan for at opretholde vores serviceniveau, men vi beklager på forhånd den længere ventetid.

Hvis du har spørgsmål, så kan du ringe til os på 78793158

Pas på hinanden.

De kærligste hilsner fra,

Swapfiets

Om Swapfiets

Swapfiets er verdens første ’cykel-som-en-service’-virksomhed. Siden stiftelsen i Holland i 2014 er Swapfiets vokset til at være en af de førende mikro-mobilitetsvirksomheder i Europa med over 270.000 medlemmer i Holland, Tyskland, Belgien, Danmark, Frankrig, og UK.

Konceptet er enkelt og brugervenligt: For et fast månedligt beløb får du din egen cykel eller elcykel, som aldrig går i stykker, da gratis reparation eller ombytning i butikken inden for 10 minutter er inkluderet i abonnementet.

I Danmark blev Swapfiets lanceret i 2018, og i dag kører omkring 20.000 medlemmer rundt med det velkendte blå forhjul i hhv. København, Aarhus, Odense samt Aalborg – hvor Swapfiets åbnede i 2020. og i København, hvor virksomheden i april 2020 åbnede butik nummer to i Hovedstadsområdet på Frederiksberg.

Pressekontakt detaljer

Receive Swapfiets news on your RSS reader.

Or subscribe through Atom URL manually