At passe på planeten er ikke bare det moralsk rigtige at gøre – det er også godt for forretningen.

Sådan går vi forrest i kampen for en bedre fremtid gennem cirkulær økonomi.

Circularity-Hero-GIF.gif
  • gif

Det er ingen hemmelighed, at vores planet ikke er i den bedste forfatning. Vi går alt for meget op i fast-fashion, fast-news, fast-food og livet i overhalingsbanen, og intet af det er godt for os. Heldigvis er der en løsning. Eller i hvert fald starten på en løsning. Vi taler om cirkulær økonomi. Og nej, det har ikke noget med hjulene på vores cykler at gøre. Eller ... det har det faktisk. Men måske ikke på den måde, som du forestiller dig. Her kommer forklaringen. Swapfiets' mission er at gøre det nemmere og sjovere at bo i byen. Det vil vi opnå ved at mindske trafikpropper, skabe større bevægelsesfrihed og på den måde gøre folk gladere og sundere. Hvad indebærer missionen ellers? En krigserklæring mod unødigt affald. Hvordan det? Gennem cirkulær økonomi. Så enkelt er det.

Cirku-hvad for noget?

Cirkulær økonomi eller cirkularitet. Det lyder måske ikke særligt sexet, men det er dæleme vigtigt! For os, for dig og for vores planet. Cirkulær økonomi handler i bund og grund om at udvikle og bruge ting, som er langtidsholdbare. Vi designer vores produkter med henblik på at give dem en så lang levetid som overhovedet muligt, og med tiden skal det være nemt at reparere dem, bruge dem flere gange og genanvende delene. Men det er langt fra hele historien. Det handler også om at bruge bæredygtige materialer og produktionsmetoder, så vi kan reducere vores CO2-aftryk og mindske det samlede pres, vi alle lægger på vores klode. Og skal vi være helt ærlige, er det faktisk også godt for forretningen. Vi bygger cykler af høj kvalitet, som sjældent går i stykker. På den måde slipper vores medlemmer for besværet med at vedligeholde deres egen cykel, og vi sparer samtidig penge og ressourcer. Kort sagt: Det, der er godt for dig, er også godt for os og for vores planet. Det er det, vi kalder win, win, win. Ikke så tosset, vel?! Richard, en af vores grundlæggere, beskriver det på denne måde: "I dag handler det ikke bare om de cirkulære produkters positive effekt. Virksomhederne har også fået øjnene op for, at den cirkulære forretningsmodel har en reel økonomisk værdi. Den udvikling er virkelig noget, jeg brænder for, fordi den betyder, at vi måske nærmer os et afgørende vendepunkt."

Et kig ud i fremtiden

Vi skal være de første til at indrømme, at vi ikke er nået i mål endnu. Vi er ikke engang tæt på. Vi har lang vej endnu og enormt meget at lære. Men vi vil gøre alt for at gøre det bedste for vores medlemmer og vores verden og samtidig fortsætte udviklingen af vores cirkulære virksomhed. Vi har store planer og målsætninger, og en af dem er at kunne tilbyde et fuldkommen cirkulært produktsortiment inden 2025. Og ja, vi ved godt, at der er lang vej til at blive en virksomhed, som udelukkende tilbyder cirkulære produkter, men heldigvis er vejen brolagt med smukke cykelstier, og vi glæder os helt vildt til turen! Vores mål er at gøre en positiv forskel, og det gør vi med ét blåt forhjul ad gangen.

_US_0464.jpg
  • jpg

Om Swapfiets

Swapfiets er verdens første ’cykel-som-en-service’-virksomhed. Siden stiftelsen i Holland i 2014 er Swapfiets vokset til at være en af de førende mikro-mobilitetsvirksomheder i Europa med over 270.000 medlemmer i Holland, Tyskland, Belgien, Danmark, Frankrig, og UK.

Konceptet er enkelt og brugervenligt: For et fast månedligt beløb får du din egen cykel eller elcykel, som aldrig går i stykker, da gratis reparation eller ombytning i butikken inden for 10 minutter er inkluderet i abonnementet.

I Danmark blev Swapfiets lanceret i 2018, og i dag kører omkring 20.000 medlemmer rundt med det velkendte blå forhjul i hhv. København, Aarhus, Odense samt Aalborg – hvor Swapfiets åbnede i 2020. og i København, hvor virksomheden i april 2020 åbnede butik nummer to i Hovedstadsområdet på Frederiksberg.

Pressekontakt detaljer

Relaterede Emner

Receive Swapfiets news on your RSS reader.

Or subscribe through Atom URL manually