Vi får de gode ting til at vare længere

Kvalitetsprodukter baner vejen for større bæredygtighed

6K1A2259.jpg
  • jpg

Vi har alle sammen prøvet det. Man køber et par nye sneakers, og allerede efter et enkelt år eller to (hvis man er rigtigt heldig) er de helt slidte. Du har sikkert også prøvet at bruge en formue på en smartphone, som krævede en udskiftning efter blot et par år. I dag er de fleste produkter designet til kun at holde i begrænset tid. Men hvorfor dog det? Det er der faktisk en ret enkel forklaring på. Når det gælder forretningsmodeller, er den gængse opfattelse, at succes er lig med at sælge så mange produkter som overhovedet muligt. Modellen med at skabe hurtig omsætning hænger tæt sammen med at fremstille produkter af lav kvalitet. Og det er lige præcis den her gammeldags måde at tænke økonomi på, der gør det nærmest umuligt at leve bæredygtigt.

Da jeg læste til ingeniør, fik vi en udfordring, der bestod i at designe produkter, som kunne holde i 30 år. 30 år! Hvor mange af de forbrugsprodukter, vi kender fra vores dagligdag, er designet til at holde så længe? Med vores tilgang til smart og fremtidssikret mobilitet i byerne er vi med til at redefinere den måde, man udvikler produkter på. Martijn, grundlægger.

Kvalitet frem for kvantitet. Altid.

Swapfiets blev til med ét mål for øje – at skabe en bedre fremtid. Vi ved godt, at vi langt fra er den eneste virksomhed, der siger det, men for os er der ikke langt fra ord til handling.

Vores innovative ingeniørteam designer alle Swapfiets-produkter på en måde, der gør det nemt at reparere dem, bruge dem flere gange og genanvende delene. Vi laver rent faktisk et pas til alle de cykler, vi producerer. Helt seriøst. På den måde kan vi følge alle de materialer, vi bruger i vores produktion, lige fra kæden til sadlen. Det er med til at fjerne ressourcespild og behovet for hele tiden at fremstille nye komponenter. Vores nuværende Deluxe 7-cykel har gennemgået lige præcis denne proces, og det har halveret antallet af defekter, hvis man sammenligner med den foregående model. Så pas er virkelig vejen frem. Også på cykelstien.

Smart design = glade mennesker, glad planet.

Vores dedikerede team laver løbende forbedringer af det smarte design og sørger for, at produktudvalget altid er optimeret til vores medlemmer og til planeten. Innovation stopper aldrig, så det gør vores arbejde heller ikke. Så længe vi eksisterer, fortsætter vi med at udvikle bedre metoder til at gøre vores forretningsmodel endnu mere cirkulær. Der er lang vej endnu, men vi giver aldrig op. Hvis vi gjorde det, ville vores virksomhed ikke blive en ret stor succes.

Når vi producerer cykler af højere kvalitet, oplever vores medlemmer færre problemer, samtidig med at vi undgår ressourcespild og bruger tiden på sjovere ting. Søde sager for eksempel ...

Vi ved alle sammen, at cykling er en bæredygtig transportform. I dag er det dog ikke kun et spørgsmål om, hvilken type transportmiddel du vælger, men også dets kvalitet. Det kan godt være, at du foretrækker cyklen frem for bilen, men hvis du alligevel skal udskifte en masse dele eller hele cyklen med få års mellemrum, går alt det positive lidt fløjten. Og det er ret ærgerligt, når du faktisk har de bedste intentioner.

Vi brænder for at skabe en bedre fremtid, og derfor kan du regne med, at vi leverer cykler, løbehjul og scootere af høj kvalitet og uden bøvl, som holder dig kørende 24/7. Det er virkelig nemt. Læs mere om vores vision, der omfatter både teknisk arbejde af høj kvalitet og en særlig tilgang til cirkularitet.

Om Swapfiets

Swapfiets er verdens første ’cykel-som-en-service’-virksomhed. Siden stiftelsen i Holland i 2014 er Swapfiets vokset til at være en af de førende mikro-mobilitetsvirksomheder i Europa med over 270.000 medlemmer i Holland, Tyskland, Belgien, Danmark, Frankrig, og UK.

Konceptet er enkelt og brugervenligt: For et fast månedligt beløb får du din egen cykel eller elcykel, som aldrig går i stykker, da gratis reparation eller ombytning i butikken inden for 10 minutter er inkluderet i abonnementet.

I Danmark blev Swapfiets lanceret i 2018, og i dag kører omkring 20.000 medlemmer rundt med det velkendte blå forhjul i hhv. København, Aarhus, Odense samt Aalborg – hvor Swapfiets åbnede i 2020. og i København, hvor virksomheden i april 2020 åbnede butik nummer to i Hovedstadsområdet på Frederiksberg.

Pressekontakt detaljer

Relaterede Emner

Receive Swapfiets news on your RSS reader.

Or subscribe through Atom URL manually