Cirkularitet er fremtiden.

Vores syn på vejen mod cirkularitet og grunden til, at det er vigtigt.

EarthDay_Circurlaity-blog-Post.gif
  • gif

Swapfiets har store ambitioner. Ikke kun om at give medlemmer en miljøvenlig måde at komme rundt i verden på, nedsætte vores fælles co2-forbrug, få flere biler af vejene eller om at holde vores kroppe sunde – men om at opfordre alle til at tænke og bruge på en ny måde. Nemlig gennem cirkularitet.

For os handler cirkularitet om at designe og bruge ting, der holder længe. Vi designer fx bevidst vores produkter, så de let kan repareres og på et senere tidspunkt bruges af en anden i Swapfiets-fællesskabet. Det er med til at reducere unødvendigt spild og forbedre holdbarheden af alle vores produkter. Det handler også om at bruge bæredygtige materialer og produktionsmetoder, som reducerer CO2-aftrykket og ikke belaster vores planet.

Vi er mere end bare en tjeneste. Vi er en bevægelse.

Det startede som en måde at komme nemmere rundt i byen med cykel. Nu er det vokset til en hel bevægelse med cyklen i centrum, som sætter brug og genbrug i fokus. Måske har du allerede set vores nyeste kampagne, der forklarer netop dette koncept. Men vi mener, at budskabet er vigtigt at gentage: Denne planet har nok ting. Vi vil ikke bare at være endnu et brand, der fremmer unødigt affald. Derfor kan du heller ikke købe vores cykler. Og derfor vil vi så gerne opmuntre vores medlemmer til ikke bare at blive en del af vores brand, men selve bevægelsen mod en helt ny måde at leve og bruge på.

Stop med at eje, start med at bruge.

En af de måder, som vi kan fremme cirkularitet på, er gennem vores medlemsmodel. Den giver dig fuld adgang til specialdesignede og -byggede cykler i høj kvalitet, som var de dine egne. Fordi vi selv designer og producerer vores cykler, kan vi sikre, at der kun bruges dele af højeste kvalitet – fra kæde til sadel. Det betyder, at vi holder øje med alle trin i produktionen, så vi med sikkerhed kan sige, at den *faktisk* er cirkulær, og det ikke kun er noget, vi siger.

Men det bliver endnu bedre. Vi tager os af alle de klassiske problemer, som kommer med at eje en cykel. Vi har en gratis reparationsservice on-demand, som hjælper os med at strække vores produkters levetid. Vores fokus på cirkularitet gør, at du kan stole på, at vi leverer af cykler af virkelig høj kvalitet, da vi altid gerne vil holde dig kørende. Bogstaveligt talt. Hvis cyklen hele tiden gik i stykker, ville vi spilde vores egen tid og ressourcer på at få dig i gang igen! Med så mange bæredygtige materialer som muligt bygger vi derfor holdbare cykler.

Livet er som at køre en cykel. For at være i balance bliver du nødt at være i bevægelse. Albert Einstein

Vi er kun lige begyndt at udforske alle de finurlige og vidunderlige måder at eje mindre og bruge mere på.

Der er allerede masser af innovation inden for dette felt – og vi er spændte. Men selvfølgelig har vi brug for større og bedre innovationer, før det virkelig gør en forskel. Rom blev ikke bygget på en dag, og hos Swapfiets har vi stadig lang vej. Overgangen til en cirkulær økonomi kræver en helt anden tankegang samt styrken til at sætte spørgsmålstegn ved status quo.

Se bl.a. de inspirerende pionerer som Signify, som er med til at vende op og ned på lysindustrien. Eller innovatører inden for teknologi som fx Fairphone, der har designet en modulær smartphone med ærlig arbejdskraft og genbrugsmaterialer. Vores ambition er at være mere end en virksomhed med en række førende produkter. Vi vil være et opråb til verden om at leve og bruge mere bevidst. Derfor beder vi også vores medlemmer om at omfavne en ny mentalitet – en, hvor man køber mindre og nyder mere.

Så hvad venter du på? Kom med os.

Om Swapfiets

Swapfiets er verdens første ’cykel-som-en-service’-virksomhed. Siden stiftelsen i Holland i 2014 er Swapfiets vokset til at være en af de førende mikro-mobilitetsvirksomheder i Europa med over 270.000 medlemmer i Holland, Tyskland, Belgien, Danmark, Frankrig, og UK.

Konceptet er enkelt og brugervenligt: For et fast månedligt beløb får du din egen cykel eller elcykel, som aldrig går i stykker, da gratis reparation eller ombytning i butikken inden for 10 minutter er inkluderet i abonnementet.

I Danmark blev Swapfiets lanceret i 2018, og i dag kører omkring 20.000 medlemmer rundt med det velkendte blå forhjul i hhv. København, Aarhus, Odense samt Aalborg – hvor Swapfiets åbnede i 2020. og i København, hvor virksomheden i april 2020 åbnede butik nummer to i Hovedstadsområdet på Frederiksberg.

Pressekontakt detaljer

Relaterede Emner

Receive Swapfiets news on your RSS reader.

Or subscribe through Atom URL manually