Swapfiets lancerer “bekymringsfri cykling” i ny europæisk kampagne

Cykelabonnement, der mener, at du ikke behøver tømme bankkontoen for en elcykel

Det hollandske firma Swapfiets med dets cykelabonnementer og genkendelig blå forhjul kan ses overalt i Europa. Mærket lancerer nu en helt ny kampagne i sine eksisterende 8 markeder (Nederlandene, Belgien, Tyskland, Danmark, Frankrig, Storbritannien, Østrig og Spanien). I reklamerne inviterer Swapfiets både erfarne og mindre erfarne cyklister inden for i en verden af cykling helt uden bekymringer.

 

Kampagnen – skabt af det københavnske kreative bureau Unknown, instrueret af Joachim Korsgaard Bruun og produceret af Mellow and Lissalde Studios – demonsterer også, hvordan mærket vender tilbage til sit kernekoncept. "Vi har taget en mere sjov og pragmatisk tilgang uden at ignorere Swapfiets' hollandske arv og cykelekspertise," siger Andreas Green Lorentzen, creative director hos Unknown. Samarbejdet med lige netop et dansk bureau gør, at Swapfiets bedre kan resonere med sine markeder uden for Holland. Holdet bag reklamefilmen blander professionelle skuespillere og faktiske ansatte hos Swapfiets, hvor bl.a. den super jordnære hollandske cykelmekaniker Janneke spiller en essentiel rolle.

Swapfiets_1701244147.jpg
  • jpg


Swapfiets har en mission: De vil gå forrest i udvikling mod levedygtige byer, hvor cykler og elcykler er med til at gøre vores byer mindre overbelastede og mindre forurenede.

Amanda Gandolpho, brand-chef hos Swapfiets, forklarer: Cykling gør alle byer mere levedygtige. Swapfiets bidrager ved at lade folk komme rundt på cyklen på den mest komfortable og bekymringsfri måde overhovedet mulig. Vi vil gerne have, at vores medlemmer bare skal cykle afsted, mens vi tager os af resten.

Kampagnen understreger, at det virkelig kan betale sig at have et cykelabonnement. For et fast månedligt gebyr giver Swapfiets sine medlemmer en elcykel af høj kvalitet inklusive al vedligeholdelse og reparation. Og hvis den går i stykker, fikser de cyklen på under 10 minutter i butikken, og hvis det ikke kan lade sig gøre, bytter de den ud med en anden. Det er, hvad Swapfiets kalder cykling uden bekymringer.

Swapfiets_1701244682.jpg
  • jpg


 


Om Swapfiets

Swapfiets er verdens første ’cykel-som-en-service’-virksomhed. Siden stiftelsen i Holland i 2014 er Swapfiets vokset til at være en af de førende mikro-mobilitetsvirksomheder i Europa med over 270.000 medlemmer i Holland, Tyskland, Belgien, Danmark, Frankrig, og UK.

Konceptet er enkelt og brugervenligt: For et fast månedligt beløb får du din egen cykel eller elcykel, som aldrig går i stykker, da gratis reparation eller ombytning i butikken inden for 10 minutter er inkluderet i abonnementet.

I Danmark blev Swapfiets lanceret i 2018, og i dag kører omkring 20.000 medlemmer rundt med det velkendte blå forhjul i hhv. København, Aarhus, Odense samt Aalborg – hvor Swapfiets åbnede i 2020. og i København, hvor virksomheden i april 2020 åbnede butik nummer to i Hovedstadsområdet på Frederiksberg.

Pressekontakt detaljer

Relaterede Emner

Receive Swapfiets news on your RSS reader.

Or subscribe through Atom URL manually